Termal Kamera Nedir?

Hemen hemen güç kullanan veya ileten tüm ekipmanlar arızalanmadan önce ısınırlar ve infrared enerji (ısı) yayarlar. Temassız ölçüm cihazları olan termal kameralar nesnelerin yaymış oldukları bu görünmez infrared enerjiyi (ısıyı) algılayarak elektronik sinyale dönüştürdükten sonra, kamera ekranında termal görüntü şeklinde resimlerler.

Termal kamera ölçümleri tesislerin elektrik ve mekanik sistemlerinde yapılmakta olup ölçüm esnasında sistemlere herhangi bir müdahale söz konusu olmamakta ve ölçümün tamamı sistemin normal çalışmasına devam ederken yapılmaktadır.

termal kamera kiralama

Termal Kameranın Kullanım Alanları

Askeri ve sivil alanlarda yaygın olarak kullanılan termal kamera sistemleri, ısıl değişkenliklerin tespitine yaradığı hemen hemen her alanda kullanılırlar. Canlı varlıkların tespiti askeri uygulamaların en büyük ayağı iken, ısı kaçakları ve istenmeyen ısı üretimleri sivil kullanımda daha yaygındır. Sıralamak gerekirse,

Mekanik Sistemler

 • Buhar, basınçlı gaz, sıcak su hatları ve vanalarında
 • HVAC (Isıtma, Havalandırma ve Klima) Sistemlerinde
 • Motor, rulman, dönen parçaların yağlanmamasından kaynaklanan sürtünme ve oluşturduğu yerlerin tespiti,
 • Bina duvar, çatı ve yalıtımı yapılmış sistemlerin izolasyon kontrollerinde
 • Konut, iş merkezi gibi binaların enerji verimliliğinin ölçülmesinde, enerji sarfiyatının düzeltilmesi için sorunlu bölgelerin tespiti
 • Fırın yüzeylerindeki aşırı sıcak noktaların tespitinde kullanılmaktadır.

Elektrik Sistemleri

 • Elektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hatalarının ve gereğinden fazla yüklenip ısı yaratan yerlerinin tespiti
 • Transformatör, Motor ve Pompalarda
 • Şalt Sahasında
 • Şalter, kontaktör, kesici ve sigortalarda
 • Enerji kablolarında Termal kamera kullanılabilmektedir.

Termal Kamera Görüntüleri

termal kamera görüntüleri termal kamera görüntüsü

 

İŞLETMELERE TERMAL GÖRÜNTÜLEME ve RAPORLAMA HİZMETLERİMİZ

Günümüzde işletmelerde önleyici (koruyucu) bakım hizmetleri daha fazla önem kazanmıştır. İşletmenizin elektrik panoları veya diğer yangın riski oluşturabilecek cihazların düzenli olarak termik görüntülerini takip etmek işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlar. Zira termal görüntüler gözle görülmeyen ve sıcaklık ölçüm cihazları ile görüntülemesi oldukça güç noktalarda en ayrıntılı çözüme en basit yoldan gitmenizi sağlar.

Yapılan araştırmalarda işletmelerde ve fabrikalarda elektrik kontağından çıkan yangın oranı oldukça yüksek bir seviyededir. Zira fark edilmeden fazla yüklenebilen kablolarda veya bağlantı noktalarının gevşemesi sonucunda oluşan yüksek sıcaklıkların yangına dönme ihtimali her zaman yangın riskine sebep olmaktadır. Gazetelerde çoğunlukla elektrik kontağından çıktığı söylenen yangınların aslında termal kameralar ile önceden tespit edilebileceğini önlenebileceğini biliyor musunuz?

Termal kamera ile denetleme yeni veya modifiye edilmiş sistemlerin kabul testlerinin daha güvenli yapılmasını da sağlamaktadır. Sistemin yeni olması "problemsizdir" anlamına gelmemektedir. Sistemin sorunsuz kabulü için yapılacak ölçümler önceden zayıf bağlantı yerlerin, izolasyon kaçakların, aşınmış noktaların, çatlakların, yağlama sorunların veya daha sonra problem çıkarabilecek yerlerin tespitini sağlamaktadır.

Termal kamera ölçümü ile tesisteki enerji kayıplarının fazla olduğu noktalar da tespit edilerek onarılmakta ve enerji tasarrufu sağlanarak maliyetler azaltılmaktadır.

-40 °C - 2000 °C sıcaklık aralığında ±2 °C hassasiyet ile yapılan termal kamera ölçümü gerek uygulama kolaylığı gerek sağladığı yararlar (para, zaman, emniyet, enerji, memnuniyet, kalite kontrol vb.) ile endüstriyel tesisler için vazgeçilmez bir denetim ve kontrol mekanizmasıdır.

Termal kamera ölçüm talepleriniz için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Mustafa YONCACILAR

Mak. Yük. Müh.

0532 273 52 74

Mustafa@aakademienerji.com

ekb uzmanı enerji kimlik belgesi enerji verimliliği enerji kimlik belgesi bursa
termal kamera kiralama